hizli-minecraft

Minecraft’ı Hızlandırmak

Bazı oyuncular Minecraft’ın çok bilgisayarı kastığını ve donmalar yaptığından yakınıyor. Bu yazıda oyununuzu hızlandırabilecek 25 yolu bulabilirsiniz.

Minecraft’ı Hızlandırmak için Yapılabilecekler

1. Minecraft’a Daha Fazla Memory Verin

Minecraft Launcher’ındaki “Edit Profile“a bölümünden bunu yapabilirsiniz. Edit Profile’a tıkladıktan sonra çıkan penceredeki JVM Arguments yazısının yanındaki kutucuğu işaretledikten sonra sağ taraftaki alan alttakilerden size uygun olanı yazmanız gerekiyor. Altta bulunan rakamlar ayırdığınız Memory miktarını belirliyor. Örneğin “-Xmx2048M -Xms2048M” yazdığınızda 2GB ayırmış oluyorsunuz.

 • -Xmx2048M -Xms2048M
 • -Xmx1024M -Xms1024M
 • -Xmx512M -Xms512M

 

2. Java’ya Yüksek Öncelik Verin

Minecraft’ı açıktan sonra CTRL+SHIFT+ESC tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi‘ni açın. İşlemler sekmesine geçip java.exe veya javaw.exe‘yi bulun. Sağ tıklayın ve Öncelik Ata seçeneğinden Normalin Üstünde veya Yüksek‘i seçin. Genellde bu ayar pek bir hızlanma sağlamaz ama oyun oynarken arkaplanda çok işlem yapıyorsanız işinize yarayacaktır.

 

 3. Performans Ayarlarını Yapın

Denetim Masası’na gidin ve oradan “Sistem ve Güvenlik” bölümüne geçin, oradan da “Sistem” ve daha sonra sol taraftaki “Gelişmiş sistem ayarları” bölümüne gidin. Açılan “Sistem Özellikleri” penceresinden “Gelişmiş” sekmesine geçin. Buradaki “Performans” bölümündeki “Ayarlar” butonuna tıklayın. “Görsel Efektler” sekmesindeki “Özel:”i seçin ve aşağıdaki ayarların yanlarındaki tikleri kaldırın:

 • Masaüstü oluşturmayı etkinleştir
 • Simgeler yerine küçük resimler göster
 • Sürüklerken pencere içeriğini göster
 • Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt
 • Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan
 • Pencere ve düğmelerde görsel stil kullan

Daha sonra “Gelişmiş” sekmesinde geçin ve “Sanal bellek” kısmındaki “Değiştir…” butonuna tıklayın. Sürücü listesinden 2GB veya daha fazla boş alanı olan bir sürücü seçin ve “Özel boyut:” bölümüne Başlangıç boyutu olarak 1024, En büyük boyut olarak 2048 değerlerini girin. Buradaki değerleri yükseltebilir veya azaltabilirsiniz.

 

4. Dual Core / 64bit Sisteminiz mi var? O Zaman Onu Kullanın.

Eğer Dual Core veya 64bit bir sistemin varsa Java’nın 64bitler için olan sürümünü kurmalısınız. Buraya tıklayarak 64bit Java’yı indirebilirsiniz.

 

5. Ekran Kartı Sürücülerini Güncelle

Ekran kartınızın üreticisinin sitesini ziyaret ederek en son çıkan sürücülerini indirip kurmalısınız. En son sürümleri kullanarak “No accelerated OpenGL found” hatasını çözmüş olabilirsiniz.

 

6. Ekran Kartı Ayarlarınızı Yapın

Denetim Masası’ndaki görüntü ayarlarından ekran kartınızın ayarlarını yapın. Her ekran kartının farklı ayarları olabilir bunları dikkatlice okuyarak bazı kalite ayarlarını düşürmeniz gerekebilir.

 

7. Yeni Bir Ekran Kartı Alın

Bazen tüm ayarları da yapsanız ekran kartınız Minecraft oynamak için yetersiz kalabilir. Genellikle anakart ile tümleşik ekran kartları oyunlarda performans düşüklüğüne sebep olabilir. İyice araştırıp bütçenize uygun bir ekran kartı almalısınız.

 

8. Gereksiz Pencereleri Kapatın

Kullanmadığınız arkaplanda açık olan pencereleri kapatın. CTRL+SHIFT+ESC tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’nden pencereleri kolayca kapatabilir, gelişmiş bir kullanıcıysanız işlemler bölümünden de gereksiz işlemleri kapatabilirsiniz.

 

9. Tray İkonlarını Kapatın

Windows’da sağ altta saatin yanında bulunan minik simgelere sağ tıklayıp Exit, Çıkış veya Kapat’a tıklayarak kapatın. Gereksiz programları kapatarak biraz performans kazanmış olursunuz.

 

10. Java’yı Güncelleyin

Java’nın sitesini ziyaret edin ve en son güncellemeri indirin. Yeni sürümler sisteminizin daha performanslı çalışmasını sağlayabilir.

 

11. Bilgisayarın Tamamen Açılmasını Bekleyin

Eğer bilgisayarı yeni açtıktan hemen sonra Minecraft’ı açmaya çalışırsanız muhtemelen zorlancaktır. Windows açıldıktan sonra 3-8 dakika bekleyerek tüm programların açılmasını tamamladıktan sonra oyuna başlamanız daha iyi olur.

 

12. Disk Birleştiricisini ve Temizlemeyi Kullanın

Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Temizleme’ye gidin ve bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaların silinmesini sağlayın. Aynı şekilde Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Disk Birleştiricisi’ni kullanarak diskinizdeki parçalanmış verileri birleştirerek performans artışı sağlayabilirsiniz.

 

13. Müzik Dinlemeyin, Video İzlemeyin

Oyun oynarken müzik dinliyor veya video izliyorsanız bu Minecraft’ta donmalara sebep olabilir. O yüzden müzik dinlemeyin ve video izlemeyin. Yok ben müziksiz oynayamam diyorsanız cep telefonunuzdan dinleyebilirsiniz.

 

14. Çift Monitör Kullanmayın

Masaüstüne sağ tıkladıktan sonra “Ekran Çözünürlüğü”ne gidip tek monitör kullandığınıza emin olun.

 

15. Yeni Bir Bilgisayar Alın

Bilgisayarınız çok eski olduğundan Minecraft’ı akıcı bir şekilde oynamanıza izin vermiyor olabilir. Yeni bir bilgisayar sorunlarınızı kesin çözecektir.

 

16. Minecraft’ı Küçük Pencerede Oynayın

Minecraft tam ekranda donmalar yapıyorsa pencerenizi adım adım küçülterek hangi boyutta daha akıcı oynayabileceğinizi bulabilirsiniz.

 

17. İnternet Kullanımını Azaltın

Minecraft serverlarında oynayanlar için! Bilgisayarınız bir ağdaysa veya kablosuz olarak internete bağlıysa diğer bilgisayarlardan kaynaklı donmalar yaşayabilirsiniz. Ağdaki diğer bilgisayarların internet bağlantısını kesin.

 

18. Bilgisayarı Bir Güzel Temizleyin

Bilgisayarınızı kullandıkça içinde biriken toz ısınmaya sebep olacağından sisteminizin performansını düşürebilir. Bu tozları düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

 

19. Optifine Yükleyin

Optifine HD modunu kurarak gözle görülür bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Buraya tıklayarak Optifine HD modunu indirip kurabilirsiniz.

 

20. Gereksiz Modları Kaldırın

Kullandığınız modlar varsa bunlardan gereksizleri kaldırın. Hatta mümkünse tamamını silin.

 

21. Kaynak Paketleri / Doku Paketleri

Kaynak paketleri sisteminizi zorlayabilirler. Kullandığınız kaynak paketlerin çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa o kadar sisteminizi zorlar. Daha düşük boyutlu kaynak paketleri seçmeli veya hiç kullanmamalısınız.

 

22. Minecraft’ta Sesi Kapatın

Minecraft ayarlarından sesi kapatarak performans artışı sağlayabilirsiniz. Eğer oyun sırasında aynı sesten ardı ardına tekrarlar veya seslerde ara ara kısılmalar olursa mutlaka oyun seslerini kapatın.

 

23. Pelerini Göstermeyi Kapatın

Çoklu Oyuncu Ayarlarından Pelerini Göster (Show Capes) ayarını kapatın.

 

24. Minecraft Video Ayarlarını Yapın

En iyi performansı almak için ayarlarınızı alttaki gibi yapın:

 • Grafikler: Hızlı (Graphics: Fast)
 • Yumuşak Işıklandırma: Kapalı (Smooth Lighting: Off)
 • 3B Görüntü: Kapalı (3D Anaglyph: Off)
 • Parlaklık: İstediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz (Birghtness)
 • Parçacıklar: En az (Particles: Minimal)
 • Tam Ekran: Kapalı (Fullscreen: Off)
 • Görüş Mesafesi: Düşürdükçe performans artar (Render Distance)
 • Sarsılmayı Göster: Kapalı (View Bobbing)
 • Bulutlar: Kapalı (Clouds: Off)
 • Sunucu Doku Paketleri: Kapalı (Server Textures: Off)
 • VSync etkin: Kapalı (Use VSync: Off)

25. Mineturk.com’u Ziyaret Edin

Sitemizi ziyaret ederek yeni modları, doku paketlerini, haritaları ve rehberleri takip ederek Minecraft’ınıza renk katabilirsiniz.

Etiketler:
, , ,

Eklenme:
14 Ocak 2014

Bu yazı tarafından yazıldı.

Minecraft fanı, harika bir madenci ve farmer.

Twitter'dan Takip Et

 1. onur

  aynen çok doğru söylüyosun benim pc 1gb nvidia geforce gts 250 drx 10.1 (değistiricem 11 yapıcam) islemci amd fx 8320 x8 core 16 gb ram daha kasan-açmayan oyun görmedim bi ekran kartından dolayı drx 11 leri açmıyor malesef crysis 2 yi full özelille oynadım banamısın demedi tabi asılı minecraft ıda ful özellik oynuyorum zaten minecraft kasmıyosa dierlerimi kasıcak dimi XD

  • KRAL

   KARDES ” AMD ” İşlemci Çok Kötüdür Baya Bİr Kötü Bir Gün Yenİ Bir Bilgisayar Alırsan İşletim Sistemi ” Windows xp VEYA Windows 7 Olması şartdır. İŞLEMCİSİ ” Nvidia Core Duo ” İntel Olcak
   NEdenmi söledim Minecraftınızın ve bilgisayarınızın ÇOK Donmaması için Söledim

   • Kaan

    Dostum öncelikle nerden başlayayım bilemedim , çok yanlış bilgiler vermişsin amd işlemcisi kötü değildir. Overclocka daha yatkındır ve işlemci nvida core duo diye bir işlemci duymadım hayatımda? Bu arada herhalde çok eskiden geliyorsun Core duo işlemciler kalmadı artık bunları yazma sebebim çok bilmiş gibi konuşman fakat cahil bir kesimden olman.

  • Ali

   Onur 😀 Benımkı Nvidia Geforce GTS 260 :DDD

 2. Editör

  adminim eline sağılık

 3. selimhan

  size bi tavsiyem görüş mesafesini 6 yapın

  • selimhan

   eminmisin 3 olursa daha iyi

  • selimhan

   hayır beeeee 4 iyii

   • Efe

    Siz her minecraft ta 3-5 görüş mesafesi var mı sanıyorsunuz! kimisinin minecraft tında görüş mesafesi Uzak Normal Küçük Küçücük var hem herkez Titan Minecraft Launcher (Eskid Teamextreme Launcher) kullanmıyor kimisi Minecraft Launcher (by Anjo Caido) kullanıyor kimiside Macing Minecraft Launcher kullanıyor 1.7.2 ve üstünde 3-5 görüş mesafesi var 1.6.1 ve altında Uzak Normal Küçük Küçücük görüş mesafesi var çok düşünmeden konuşuyorsunuz! (Gerçekten) 🙁

 4. selimhan

  şok şok demir katını buldum
  36

 5. Koray

  1-3-12-24 ü yaptım zaten direk iyileşti.Çok teşekkürler admin.Ellerine sağlık 😀

 6. zopir

  Arkadaşlar size önerim 66 Tl’nize kıyıp Minecraft Almanız; en yüksek ayarlarda bile güzel sonuç veriyor.

 7. Çok işime yaradı. Reklam yaptım bu arada youtube kanalım:
  http://www.youtube.com/lemans671 DeKrandi
  internet sitem: dekrandi.tk
  sitemde mevcut

 8. isim

  bunu okuduktan sonra minecraft ım hiper hızlı oldu hatta donmanın ne demek olduğunu unuttum

 9. admin bende not enough items modu var ve 1. yöntemdekini yapamıyorum oraya anca -Duser.language=en -Duser.country=US yazınca oluyor yardım edermisin

 10. yusuf

  eyvallah admin

 11. Barış

  görüş mesafesi çok fazla fark yapıyor ben 2 chunk oynuyorum 😀

 12. merve

  harikaa!! mütiş yazı önceden minecraft çooookkkk yavaştı şimdi hıpızşı ellerine sağlık harika olmuş çokkk teşekkür ederimmmm

 13. samet

  minecraft acılmıyo artık boyle oluyo file:///C:/Users/VEFA/Desktop/images%20(1).jpg

 14. Abi Ben Minecrafta Giriyorum Siyah Ekran Çıkyıor Force Update Diyorum yüklenirken 10 da kalıyor bilirsen hakkım helal sana

 15. Hakan Ata

  Ellerine sağlık admin teşşekkürler 🙂

 16. Minetürk Hayranı

  Arkadaşlar bilgisayarınız laptop ise en iyi çözüm bilgisayarın içini açıp (açarsanız garanti kapsamı dışına çıkar baştan söyliyim) bir güzel içini temizleyin sonra BİOS’unuzu güncelleyin sorun çözülür (bende işe yaradı şimdi tüm oyunlarımı donmadan oynuyorum)

 17. Benim pcm bu 7 senelik aşırı kasıo bazen bazende hiç kasmıyo Neyse işte Benim PC:
  İŞLEMCİ: Intel(R) Pentium(R) CPU P6000 @ 1.87GHz
  RAM: 2.00 GB
  Sitem türü: 32 bit
  Ekran Kartı: Intel(R) HD Graphics (Pentium)

  Çok kötü ama hangi ayarları yapsam az da olsa kasmaz.

 18. Mehmet Efe Yıldız

  Ben tam ekran açıkken daha iyi performans elde ediyorum

 19. ardakılıç

  benim bilgisayarım 64 bit 8 gb ram 2 gb ekran kartı fakat 2 gb ram verince yetersiz alan diyo ve açılmıyo

 20. beyler 50 gb var bunu 20 gb yapmak için ne yapmalıyım format hariç???

 21. DarkWither

  Bende Optifine Yüklüydü MC’ye RAM Vermedim 2.5 GB Ekran Kartı Taktırdım Far 16’da Oynuyorum Kasmıyo Videoda Bile

 22. ömersamet

  bi minetürkü ziyaret edersek şimdi minecraft hızlımı olcak 😀

 23. onetabby

  abi işte doku paketlerini deve dışı bırak modları kapat bide çok save açınca silmeyince yavaşlıyo

 24. eren

  admin saol ya artık minecraft açılmıyor senin şu -Xmx2048M olayını yaptım launcher dolup kapanıp geri geliyor oyun açılmıyo acil yardım !..

 25. TheWolfGamer35

  Minecraft’da Shader Mod’a Girince Oyundan Atıyor.
  Launchere Geri Atıyor
  Javayı Yüksek Performans Yapmalıyım
  Bliyorum Ama İntel Ekran Kartında Nasıl Yapabilirim?
  Yardım Edene Çok Teşekkür Ediyorum

 26. KingMonster_

  pardon yanlış yazdım
  linki

 27. kutay

  Nasıl tam vermiyorsun anlayamadım açıklarının benimki acayip kasıyor

 28. mustafa şen

  abi saol görüş mesafesini 5 yaptım hiç kasmıyo bide masaüstündekileri küçülttüm müthiş siz sadece görüş mesafesini kısaltsanızda olur valla mütiş la

 29. Kurucu123

  kuaty beni hatırladın mı herobrineli serverden Kurucu123 senin evlerinden almıştım

 30. Kurucu123

  kutay beni hatırladın mı herobrineli serverden Kurucu123 senin evlerinden almıştım

 31. Kurucu123

  farkettiyseniz Görev Yöneticisini Açınca Bir Tray İconu geliyor ordan CPU kullanımına bakabilirsiniz.

 32. Furkan

  Çok saol kardeşim sayende MCSG’yi artık kasmadan oynayabiliyorum 😀

 33. kerem.alp.yaln

  BİRİSİ BANA NOT ENOUGH İTEMS MODUNU KURABİLİRMİ HELP PLS …
  SKYPE : kerem.alp.yaln

 34. peynir

  size bir öneri : 24de şunuda ekleyin: fps ayarları (genelde hep 120 dedir) en yükseğe getirin yoksa dahada kasar 😉

 35. berkay

  minecraftı dünyada bir tek kişi benden daha iyi oynar oda oyunun yapımcısı… HEPİNİ DÜELLOYA BEKLİYORUM!!!!!!!!!!!!!!!!!

 36. UygarKral

  Abi ben resmen 500fps den aşağıda oynamadım diyebilirim hemde video çekerken ekran kartım dünyanın en iyisi galiba TİTAN X 🙂

 37. İremfKinq

  beyler su 10xm mi nedir onla işe yaramior yalan ! Ve bazi kardeslerimiz entitiy 303 oyuna salak salak seyler ekledigini saniyor bunlar yalan !!! bu entitiy 303 nothcun yanlıs kodlamasi ile olustu mesela creeper oda yanlıs kodlamaylay ortaya çıktı

 38. Gerçekten de oluyo

 39. Josh kardeş

  Abi sağ ol ama çikolatali paste modern pack zip isiteye ekleseniz

 40. mehmet

  Beyler benim arkadaşım 2 gb ram 500 mb ekran kartı 250 gb harddiskle minecraftta 250 fps alıyor ben 8 g ram 2 gb ekran kartı 2 tb harddisk oyun pc 4596tl alın ama 569 fps alıyom arkadaşıma chunks 8 parlaklık parlak parçacıklar en az max kare hızı sınırsız grafikler hızlı yaptım sora oyuna javaya deil ram verin bilgisayarrınızın ramı kadar sonra 15 dk oyunda kımıldamayın ve bekleyin kasma gitti

 41. Efe

  Harika bende kasıyo bazen de çok kasıyo onun yüzünden köylere gidemez olmuştum 🙁 ama şimdi daha iyi köylere gidebiliyorum köylerde çok kasıyodu ama artık kasmıyo 🙂

 42. Yusuf

  ABİ ÇOOOOK SAOL! 15 fpsyken 60 fps ye çıktı! saol

 43. adamadamı

  ben java8 kullanıyodum kasıyodu java7 kullanmaya basladım %50 azaldı ama halla çokk kasıyo dediiniz bütün yolları denedim biraz etkisi oldu hele de optifinenin ama en küçük redstone devresinde kasıyo yarddımmm ):

 44. Barış

  sağol ben deneyeceğim iyi gibi bakacağım bilmediklerim var
  bilgisayar=ram=896 MB
  o kadar az ki minecraft a mod falan kutuyorum 😀
  inşallah kasmaz

 45. OLMUYOOOR

  ZAMANLA HEPSINI YAPTIM AMA YENI PC YE DE RAĞMEN OYUNUM 30 FPS
  İşlemcim: intel core i7
  Ekran kartı: bilmiyorum
  Toplam RAM : 32 GB
  MINECRAFT A VERILEN RAM: 16 GB
  JAVAYA VERILEN RAM: 4 GB
  ORTAM DEĞİŞKENLER: EN İYİ PERFORMANS
  INTERNET: YENI HAT ALDIK
  MINECRAFT AYARLARI: YUKARIDAKI GIBI
  AMA HALA 30 FPS YARDIM EDIN YAAA

 46. KainatOyuncuTR

  abi ben javaya öncelik verince eylem engellendi diyor

 47. Kardes olmuyor bende yükleme sorunu yok aslında son özlliklerde oynuyom minecraftı kasmıyor sadece bug oluyor yani bir bloğu kırınca harita yükleniyor. ama işte onadada haritanın tamamını yülemio neden böle oluyor hiç bir fikrim yok. (NOT minecraft perium değil) ilgilenirseniz sevinirim. <3

 48. ali eren

  15. adımı yaptıktan sonra neden buraya gelek kardeş

Bir yorum yaz